تست سرعت اینترنت, تست سرعت دانلود, سرعت اینترنت, سنجش سرعت اینترنت, سن ,

menuordersearch
mahamct.ir
(3)
(0)
تست سرعت اینترنت

 

تست سرعت اینترنت

 

وبسایت تست سرعت اینترنت ارتباطی با ارائه دهندگان و اپراتورهای اینترنتی ندارد و توسط گروه مستقلی از توسعهدهندگان نرم افزار به شکل رایگان و صرفا برای سنجش سرعت و کیفیت ارتباط اینترنتی در اختیار شما قرار گرفته است.

راهنما

برای انجام تست سرعت، ابتدا نوع تست (فوری یا دقیق) و سرور مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس دکمه شروع تست را کلیک کنید.

برای این که نتیجه تست سرعت شما صحیحتر باشد، بهتر است در ساعتهای مختلف شبانهروز تست را تکرار کنید.
همچنین قبل از انجام تست، اگر به شبکهی دیگری ارتباط VPN دارید آن را قطع کنید.
ارتباط سایر دستگاههای استفاده کننده از اشتراک اینترنت (کامپیوتر، موبایل، تبلت و...) را هم قطع کنید و فقط با یک دستگاه به اینترنت وصل شوید.
همه دانلودهای در حال اجرا را متوقف کنید و سایر صفحات مرورگر خود را ببندید.
همچنین میتوانید بهطور موقت نرمافزار ضد ویروس و سایر برنامهها را از حالتِ بهروز رسانیِ خودکار خارج کنید. فراموش نکنید که بعد از انجام تست سرعت، تنظیمات نرمافزار ضد ویروس را به حالت خودکار برگردانید.

نرمافزار تست سرعت، سرعت اتصال بین شما و سرور انتخاب شده را به صورت نقطه به نقطه میسنجد. اگر شبکهی بین شما و سرور مورد نظر سریعتر یا کندتر باشد، نتیجهی تست میتواند از سرعت ارتباط اینترنتی شما بیشتر یا کمتر باشد (برای مثال سرورهای شرکت ارائه دهندهی اینترنت شما).

از سرعت و کیفیت ارتباط اینترنتی خود راضی نیستم، چکار باید بکنم؟

برای مطرح کردن نارضایتی و شکایات خود، باید با بخش پشتیبانی شرکت ارائه دهنده اینترنت خود تماس بگیرید.
در صورتی که پیگیریهای لازم و جلب رضایت شما از سوی شرکت ارائه دهنده انجام نشد، میتوانید شکایت خود را در سامانه 195.ir سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ثبت کنید. تجربه شخصی ما بر این است که این سازمان شکایات شما را به خوبی پیگیری کرده و مراحل رسیدگی به گزارشات بدون نیاز به مراجعه حضوری شما انجام میگیرد.

تست سرعت چه مواردی را میسنجد؟

زمانِ پاسخ (Ping Time): زمانی است که صرف میشود تا یک بسته از سمت شما به سرور ارسال شده و پاسخ آن دریافت شود. عددِ کوچکتر، مطلوبتر است. زمانهای زیر ۶۰ میلی ثانیه برای پینگ، مطلوب تلقی میشوند.

Jitter: عددِ کوچکتر، مطلوبتر است. این پارامتر نشاندهنده نوسانِ پارامترِ Ping Time است، هرچه این نوسان کمتر باشد، کیفیتِ ارتباط اینترنت شما پایدارتر است. بهویژه این که مقدار Jitter از Ping Time بیشتر نباشد.

سرعت دانلود: سرعت دریافت اطلاعات از سرور را مشخص میکند. عدد بزرگتر مطلوبتر است. این همان «پهنای باند دریافت» شماست.

سرعت آپلود: سرعت ارسال اطلاعات به سرور را مشخص میکند. عدد بزرگتر مطلوبتر است. این همان «پهنای باند ارسال» شماست. معمولا بیشتر ارتباطات اینترنتی را طوری تنظیم میکنند که سرعت دانلود بیشتر از سرعت آپلود است.

نکته مهم: واحد پهنای باند بیت بر ثانیه است که با نماد b/s یا bps نمایش داده میشود. یعنی در هر ثانیه چه تعداد bit (اطلاعات دیجیتال با مقدار صفر یا یک) منتقل میشود. معمولا برای اعداد بزرگ از کیلوبیت بر ثانیه (Kb/s) به معنی «۱۰۲۴ بیت بر ثانیه» و مگابیت بر ثانیه (Mb/s) به معنی «۱۰۲۴ کیلوبیت بر ثانیه» استفاده میشود.
ولی توجه داشته باشید که سرعت دانلود و آپلود را در نرمافزارهای دانلود با واحدِ بایت بر ثانیه یا همان B/s (با حرف B بزرگ) نمایش میدهند، که هر 8 b/s برابر با 1 B/s است، از این رو زمانی که میگوییم سرعت دانلود ۱۰۰ KB/s است، یعنی پهنای باند دریافتی ۸۰۰ Kb/s است.

تست فوری و تست دقیق

معمولا تست فوری سرعتهای زیر 1 Mbps را به خوبی میسنجد و زمان کمتری میگیرد. اگر قصد دارید سنجش سرعت خود را دقیقتر انجام دهید، و همچنین برای سرعتهای بالاتر، از تست دقیق استفاده کنید.

چه عواملی میتوانند باعث شوند سرعت و کیفیتِ ارتباط اینترنت شما کمتر از مقدار واقعی آن باشد؟

 1. برنامههای دیگری در پسزمینه در حال استفاده از اینترنت باشند

  برای این که نتیجه تست سرعت شما صحیحتر باشد، بهتر است در ساعتهای مختلف شبانهروز تست را تکرار کنید. میتوانید به طور موقت نرمافزار ضد ویروس و سایر برنامهها را از حالتِ بهروز رسانیِ خودکار خارج کنید. فراموش نکنید که بعد از انجام تست سرعت، تنظیمات نرمافزار ضد ویروس را به حالت خودکار برگردانید.

  • بهطور کلی دانلود یا آپلود همزمان باعث میشود سهم کمتری از ارتباط اینترنتی به نرمافزار تست سرعت اختصاص پیدا کند.
  • نرمافزارهای ضد ویروس معمولا به طور خودکار و دورهای اطلاعات خود را با استفاده از اینترنت بهروز رسانی میکنند.
  • سایر نرمافزارهای نصب شده روی کامپیوتر یا موبایل هم ممکن است برای بهروز رسانی اقدام به دانلود کنند.
  • گاهی برنامههای مخرب یا ویروسها هم میتوانند عامل آپلود و دانلود اطلاعات در اینترنت باشند.
  • توصیه میکنیم همیشه برنامه Anti-Virus و Firewall مناسب روی سیستم خود داشته باشید. با این کار امنیتِ اتصال اینترنتی خود را تضمین و از قرار گرفتن اطلاعات شخصی خود در معرض خطر جلوگیری میکنید.
 2. دستگاههای دیگری (کامپیوتر، موبایل، تبلت، تلویزیون...) به اینترنت وصل باشند و همزمان از یک سرویس اینترنت استفاده کنند

  زمانی که چند کاربر به طور مشترک از یک سرویس اینترنت استفاده میکنند، احتمال دارد همزمان با انجام تست سرعت، دستگاه دیگری در حال استفاده از اینترنت باشد. در این مواقع نتایجی که دریافت میکنید در واقع بخشی از سرعت واقعی سرویس اینترنت شماست.

  برای جلوگیری از این حالت سعی کنید ارتباط اینترنتی تمام دستگاههای دیگر را موقتا قطع کنید و تنها با یک دستگاه به اینترنت وصل شوید و اقدام به تست سرعت کنید.

 3. سیگنال WiFi دریافتی شما از مودم ضعیف باشد

  اگر از مودمِ WiFi برای اتصال بیسیمِ کامپیوتر یا موبایل خود به اینترنت استفاده میکنید، قدرت سیگنال دریافتی از مودم و وجود نویز هم میتواند یکی از عوامل تاثیرگذار روی سرعت و کیفیت اتصال اینترنت شما باشد. بهویژه دریافت سیگنال زیر ۵۰٪ میتواند علاوه بر کاهش سرعت دانلود و آپلود، زمان پینگ شما را هم طولانیتر کند.

  برای رفع این مساله بهتر است تا جایی که سیگنال دریافتی شما به ۱۰۰٪ برسد به مودمِ بیسیم خود نزدیک شوید، یا به جای اتصال بیسیم، دستگاه خود را از طریق کابل به مودم وصل کنید.

 4. سیگنال دریافتی شما از آنتن تلفن همراه ناپایدار یا ضعیف باشد

  اگر از سیمکارت خود برای اتصال به اینترنت استفاده میکنید، سیگنال آنتن موبایل مستقیما روی سرعت ارتباط شما تاثیرگذار است. به همین دلیل ممکن است نتیجهی تست سرعت از سرعت واقعی اختصاص یافته به شما کمتر باشد.

  برای به دست آوردن تقریب بهتری از سرعت اتصال خود، بهتر است تست را در مکانها و زمانهای مختلف تکرار کنید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

instagramcloobgoogletelegram
logo

دفتر مرکزی هرمزگان
کيش- بازار ونوس - طبقه اول - شماره 232
تلفن های تماس: 07644490019 - 07691014521
09034335606 - 09120569348
info@mahamct.com

مهام کيش نماينده فروش شرکت افرا ارتباطات ثابت رسا دارنده پروانه سروکو به شماره 33-95-100 از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می باشد.