شرکت میکروتیک (Mikrotik)

menuordersearch
mahamct.ir
۱۳۹۹/۱/۴ دوشنبه
(3)
(0)
شرکت میکروتیک (Mikrotik)
شرکت میکروتیک (Mikrotik)

 

MikroTik Routers and Wireless

مقر Mikrotik در کشور کوچک لتونی در شمال شرق اروپا و پایتخت این کشور یعنی شهر ریگا قرار دارد. میکروتیک در سال ۱۹۹۶ به منظور توسعه و ساخت سیستم های وایرلس ISP و روترها تأسیس شد. در حال حاضر این کمپانی سخت افزار و نرم افزارهایی در حوزه شبکه و اینترنت تولید می کند و به بیشتر کشورهای جهان (۱۴۵ کشور) صادر می کند. میکروتیک شرکتی است که تنها ۱۴۰ کارمند دارد، اما با همین تعداد کارمند تجهیزات شبکه با کیفیتی تولید می کند و در زمینه نرم افزاری هم حرف های زیادی برای گفتن دارد.

محصولات میکروتیک توسط طیف وسیعی از مشتریان استفاده می شود، از کاربران خانگی گرفته تا شرکت های کوچک و شرکت های ارائه دهنده اینترنت یا ISPها. میکروتیک «سریع تر و توانمندتر کردن تکنولوژی های موجود اینترنت به گونه ای که کاربران بیشتری بتوانند از آن استفاده کنند» را هدف خود اعلام کرده است. در حال حاضر میکروتیک با شرکت های بزرگی چون وودافون (Vodafone)، اچ پی، موتورولا، اریکسون، زیمنس، میتسوبیشی و حتی ناسا همکاری می کند. درآمد شرکت میکروتیک طبق گزارش بلومبرگ در سال ۲۰۱۷ حدود ۲۵۲ میلیون یورو و سود حاصل از این درآمد حدود ۴۴ میلیون یورو برآورد شده است.

 

MikroTik Routers and Wireless

تاریخچه شرکت میکروتیک:

میکروتیک در سال ۱۹۹۵ در زمینه تجهیزات سیستم های ISP وایرلس فعالیت می کرد اما در سال ۱۹۹۶ به طور رسمی اعلام موجودیت کرد و به انجام پروژه های ISP وایرلس در سراسر جهان و ساخت تجهیزات ISP می پرداخت. شرکت میکروتیک در سال ۱۹۹۷ با اینتل همکاری کرد و با ساخت یک نرم افزار مخصوص برای تجهیزات روتر بر سر زبان ها افتاد. در سال ۲۰۰۲ این شرکت با هدف رقابت با محصولات سیسکو و سایر شرکت های حوزه شبکه اقدام به ساخت سخت افزارهای شبکه کرد. هم اکنون این شرکت با بیش از ۵۰۰ توزیع کننده محصولات خود را به ۱۴۵ کشور جهان صادر می کند.

خدمات و محصولات شرکت میکروتیک:

می توان فعالیت های شرکت میکروتیک را به سه بخش نرم افزاری، سخت افزاری و آموزشی تقسیم کرد. در ادامه به بررسی فعالیت این شرکت در این زمینه ها خواهیم پرداخت.

سخت افزار:

در سال ۲۰۰۲ میکروتیک به این نتیجه رسید که برای پایداری بالاتر در سخت افزار معمولی PC باید وارد تولید سخت افزار های جدیدی برای سیستم عامل خود شود. این موضوع نشان دهنده این بود که میکروتیک دیگر به دلایلی به همه PCها اعتماد ندارد، زیرا PCها تنوع زیادی داشتند و برای محیط ه