نحوه کنترل پهنای باند و منابع با استفاده از گراف در میکروتیک ,

menuordersearch
mahamct.ir
۱۳۹۹/۱/۴ دوشنبه
(0)
(0)
نحوه کنترل پهنای باند و منابع با استفاده از گراف در میکروتیک
نحوه کنترل پهنای باند و منابع با استفاده از گراف در میکروتیک

 

Mikrotik Graphing ابتدا پهنای باند یا مصرف منابع (رم، CPU و حافظه) را روی مموری یا حافظه دستگاه بر اساس زمان ذخیره میکند و سپس اطلاعات را به صورت گرافی خوانا یا لینک وب برای نشان دادن به کلاینت مورد استفاده قرار میدهند. قبل از استفاده از این گراف ها، باید Mikrotik Graphing را پیکربندی کنید. در این مقاله نحوه پیکرندی Mikrotik Graphing برای ذخیره کردن پهنای باند میکروتیک و منابع استفاده شده را نشان میدهیم و علاوه بر آن گرافی خوانا از طریق وینباکس و صفحه وب را ارائه میدهیم.

 

پیکربندی Mikrotik Graphing برای ذخیره پهنای باند و مصرف منابع

قبل از در دسترس قرار دادن گراف های پهنای باند میکروتیک ابتدا باید Mikrotik Graphing را پیکربندی کنیم. Mikrotik Graphing میتواند گراف های زیر را نشان دهد:

 • ترافیکی که از اینترفیس ها عبور میکند.
 • ترافیکی که از simple queue ها عبور میکند.
 • مصرف CPU، Ram و دیسک

بنابراین در Graphing باید Interface Rules، Queue Rules و Resource Rules را پیکربندی کنیم که ترافیک و منابع را ذخیره میکنند و گراف را در وینباکس یا اینترفیس وب نشان میدهند. در ادامه به نحوه انجام این کار ها میپردازیم.

 

ایجاد Interface Rules برای ذخیره کردن ترافیک اینترفیس

Interface Rule میتواند ترافیک اینترفیس را ذخیره کند و به صورت گرافیکی نمایش دهد. در ادامه نحوه ایجاد Interface Rule در Mikrotik Graphing را برای شما نشان میدهیم.

 • وارد روتر میکروتیک شوید و به مسیر Tools > Graphing بروید.
 • وارد تب Interface Rules شوید و سپس روی علامت + کلیک کنید.
 • اینترفیس و نوع ترافیک مورد نظر را انتخاب کنید. اگر میخواهید ترافیک همه اینترفیس ها را ببینید، گزینه all را از منوی نشان داده شده انتخاب کنید.
 • شبکه یا آدرس IP که اجازه دارد این گراف اینترفیس را به صورت وب مشاهده کند را وارد کنید. اگر آدرس IP مشخصی وارد نکنید، همه آدرس های IP میتوانند این گراف های اینترفیس را مشاهده کنند.
 • Apply و OK کنید.

اولین Interface Rule برای Graphing تکمیل شده است.

 

ایجاد Queue Rule برای ذخیره کردن Queue Traffic

با استفاده از Queue Rule میتوانید ترافیک Simple Queue را به صورت گرافیکی ببینید و علاوه بر آن، این گراف را برای مشتری ارسال کنید. مراحل زیر نحوه ایجاد Queue Rule برای Mikrotik Graphing است.

 • در پنجره Graphing روی تب Queue Rules کلیک کنید و سپس + بزنید. پنجره ایجاد Queue Rule جدید باز میشود.
 • Simple Queue را انتخاب کنید، ترافیکی که میخواهید به صورت گرافیکی ببینید را مشخص کنید. اگر میخواهید همه ترافیک های simple queue را ببینید روی All کلیک کنید.
 • آدرس IP یا شبکه مورد نظر که میتواند این Simple Queue را در صفحه وب ببیند انتخاب کنید. اگر آدرس IP مشخصی را فراهم نکنید، همه آدرس های IP میتوانند این گراف simple queue را ببینند.
 • روی Apply و OK کلیک کنید.

اولین Queue Rule برای Graphing تکمیل شده است. به همین صورت میتوانید به هر تعداد که میخواهید Queue Rule ایجاد کنید.

 

ایجاد Resource Rule برای ذخیره کردن اطلاعات منابع

Mikrotik Graphing به شما اجازه مانیتور CPU، رم و مصرف دیسک را میدهد اما قبل از این کار باید Resource Rule را ایجاد کنید. در ادامه به نحوه ایجاد Resource Rule در روتر میکروتیک میپردازیم.

 • در پنجره Graphing، روی تب Resource Rule کلیک کنید و سپس + بزنید. پنجره Resouce Graphing نشان داده خواهد شد.
 • آدرس IP یا شبکه ای که میتوانند این گراف منابع را ببینند را قرار دهید. اگر هیچ آدرس IP مشخص نکنید، همه آدرس های IP میتوانند این گراف ها را مشاهده کنند.
 • Apply و OK بزنید.

Resource Rule با موفقیت ایجاد شده است. حالا میتوانید میزان مصرف منابع سیستم را به صورت گرافیکی مشاهده کنید.

 

نحوه دیدن پهنای باند ذخیره شده و گراف منابع

پهنای باند و گراف منابع میتواند از طریق وینباکس یا اینترفیس وب مشاهده شود. مشتریان شما فقط میتوانند گراف های موجود در اینترفیس وب را ببینند. در ادامه به نحوه انجام این کار میپردازیم.

 • گراف مصرف پهنای باند
 • و گراف منابعی که به وسیله Mikrotik Graphing Tool ایجاد شده اند.

 

دیدن گراف از طریق وینباکس

با استفاده از وینباکس میتوانید گراف های پهنای باند و مصرف منابع را مشاهده کنید. بنابراین میتوانید گراف های اینترفیس، گراف های queue و منابع که قبلا در وینباکس ساختید را مشاهده کنید. در ادامه به نحوه دیدن گراف ها از طریق وینباکس میپردازیم.

 • وارد Tools > Graphing شوید و سپس روی تب Interface Graphs کلیک کنید. Interface Rule هایی که ساختید در اینجا نشان داده میشوند. روی rule مورد نظر دو بار کلیک کنید. در اینجا میتوانید ترافیک عبوری روی اینترفیس را مشاهده کنید.
 • حالا روی تب Queue Graphs کلیک کنید. rule های ایجاد شده در اینجا نشان داده میشوند. روی یکی از queue ها که میخواهید پهنای باند آن را مشاهده کنید، کلیک کنید. در نتیجه میتوانید گزارش پهنای باند را به صورت گرافیکی مشاهده کنید.
 • دوباره روی تب Resource Graph کلیک کنید و روی یکی از منابع مورد نظر (رم، CPU یا دیسک) دو بار کلیک کنید تا گراف مصرف منابع را مشاهده نمایید.

 

نحوه دیدن گراف ها از طریق اینترفیس وب

بهترین و مناسب ترین روش برای دیدن پهنای باند و گراف مصرف منابع از طریق اینترفیس وب است. گراف های ایجاد شده در مسیر https://[router_IP_address]/graphs قرار میگیرد. علاوه بر آن میتوانید این URL را به مشتری ارسال کنید تا بتواند گراف مصرف پهنای باند را مشاهده کند. یک گراف مصرف پهنای باند به صورت تصویر زیر است.

 

 

به این صورت میتوانید Mikrtotik Graphing را برای کنترل پهنای باند و منابع پیکربندی کنید. سوالات و مشکلات خود را میتوانید در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید.

نحوه کنترل پهنای باند و منابع با استفاده از گراف در میکروتیک
mik
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

instagramcloobgoogletelegram
logo

دفتر مرکزی هرمزگان
کيش- بازار ونوس - طبقه اول - شماره 232
تلفن های تماس: 07644490019 - 07691014521
09034335606 - 09120569348
info@mahamct.com

مهام کيش نماينده فروش شرکت افرا ارتباطات ثابت رسا دارنده پروانه سروکو به شماره 33-95-100 از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می باشد.